top of page

Netball Premierships

We congratulate and pay tribute to our players and coaches who have won Premierships during their career at Katunga.  If you have details of any missing years please contact Rach Howden on 0400 877 409 or email katungafnc@outlook.com. Please note tables don't format well via mobile - to view a full list please use a desktop.

A Grade Premierships

Year
Officials
Players
Result
2001
Ross Salter (Coach)
Rachael Howden (nee Cook), Renee Judd, Joanne Maplestone, Jodie Carkeek, Julia Cox, Carly Nish, Tracey Salter, Tracey Judd
1998
Ross Salter (Coach)
Rachael Cook, Joanne Maplestone, Renee Judd, Emma Padgett, Leah Nish, Andrea Holmes, Carly Nish, Tracey Salter
Defeated Blighty
1979
Joy Mathews, Lydija Patching, Carmel Shannon, Louise Fitzwilliam, Jill Dougherty, Joy Nish, Annette Richardson
Defeated Barooga 38 - 27
1976
Faye Cook (nee Stacey), Mavis Wills, Vicki Cossens, Lydija Patching, Jo Davies, Mandy Firman, Magaret Henderson, Faye Burkitt
Defeated Wunghnu
1972
Dianne Geddes (Coach)
Faye Stacey (Captain), Bev Wills, Mavis Wills, Cheryl Boase, Kath Salter, Elva Bartel, Robyn Rodgers, Jill Thornton, Lorraine Beverley
1969
Wendy Reid (Coach)
Rhonda Douglas, Cheryl Boase, Anne Limbrick, Lynette Maskell, Robyn Rodgers, Pam Nish, Annette Nish
1966
1962
Dot Fullager, Lynette Cook, Marlene Cook, Pat Vodden, Lorraine Campbell, Jean Tyack, Win Douglas, Jean Hallett

B Grade Premierships

Anchor 2
Anchor 1
Year
Officials
Players
Result
2019
Danielle Henderson (Coach), Kellie Salter (Team Manager)
Kate Towe, Tracey Salter, Stacey Weeks, Jordyn Sutton, Kirsty Hodgkin, Carly Bell, Sophie McCracken, Danielle Henderson, Chany Phillips
1999
Tricia Bond, Donna McCracken, Stacey Baker, Kylie Baker, Kellie Salter, Kristy Howden, Andrea Holmes (nee Burkitt), Amanda Helmore, Belinda Tweddle, Leesa Shannon, Tameeka Hannaford
Defeated Yarroweyah 43-36
1994
1992
Bev Robbins (Coach)
Kerry Reghenzani (Captain), Jo Harrison, Melanie Knight, Katrina Murray, Kaylene McKenzie, Rosslyn Rankin, Shirleen Howden, Kelly McLean, Joanne Falla
Defeated Mathoura 33-26
1990
Kerry Reghenzani
Faye Cook, Sue Shannon, Rosslyn Rankin, Kelly Judd, Tracy Taylor, Tracey Patullo, Janelle Collins, Susie McDowell, Carmel Wilson, Jacqui Steward
Defeated Mathoura 47-27
1989
Mary Morrison (Coach)
Faye Cook, Sue Shannon, Andrea Burkitt, Debbie Browning, Michelle Shannon, Linda Knight, Kerry Doggett, Donna Russell, Tracey Taylor, Rosslyn Rankin, Kelly Judd
Defeated Waaia 47-38

C Grade Premierships

Year
Officals
Players
Result
2016
Sheralee Newman, Lisa Baker, Kate Reghenzani, Melissa Hall, Chelsea Baker, Rosie Close, Kathryn Pryde, Chloe Smith, Shanel Few, Kameeka Clardey
Defeated Waaia 31-24
2010
Tricia Bond, Tanya Norris, Kellie Salter, Peta Russo, Lauren Harris, Vicki Scott, Rebecca Dalton, Hannah Mapletoft, Michelle McCracken, Rebecca Braybon, Rhonda Doyle
Defeated Shepp East in Extra Time
2006
Ann Munro (Coach)
Kellie Salter, Kate Reghenzani, Christal Scoones, Michelle Vowles, Chantal Gardner, Nicky Fox, Denise Cusack, Lauren Wellington, Tracey Tymenson, Amy Sullivan, Amy Mill
1999
Peta Trease, Colleen O'Hara, Lydija Patching, Jo Harrison, Denise Cusack, Lisa Browning, Faye Cook, Kellie Salter, Kate Learmonth, Rhonda Doyle, Alanah Hannaford
Defeated Wunghnu 44-22
1996
Faye Cook, Mary Morrison, Michelle Kirk, Chantelle McRae, Jenny Wallace, Emma Keane, Sam Lycett, Lisa Browning, Tracey Tymenson
Defeated Katandra 28-22
1995
Faye Cook, Kerry Reghenzani, Hayley Clardey, Kylie Davies, Emma Keane, Ros Rankin, Lisa Peace, Sam Lycett, Jo Williams
Defeated Waaia 35-23

C Reserve Premierships

Year
Officials
Players
Result
2019
Sandra Kennedy, Carol Storer, Brodie Hickey
Lisa Browning, Andrea Kelly, Kylea Sidebottom, Kirsten Rogers, Sandra Kennedy, Carol Storer, Madison Donehue, Bree Patullo, Millie Nye, Ash Lee
2011
Mandy Corby
Peta Russo, Malinda Rankin, Maddison Scott, Kirsty Connally, Alanna Howden, Rachael Hitchcock, Kylea Sidebottom, Amy Masters, Jade Cockerell, Maree Malcolm, Adele Mapletoft, Bree Patullo, Maddison Scott, Vicki Scott, Debbie Smith
2009
Kristy 'Red' Gillespie
Peta Russo (nee Trease), Kellie Salter, Rebecca Dalton, Alannah Howden (nee McLees), Bernadette Tedesco, Bree Patullo, Bec Houghton, Rikarla Robinson, Tamara Jenkins, Sarah Trimble, Simone Carkeek, Madison Scott, Tiarah-Lyn Cullen, Vicki Scott
Defeated Katamatite 28-21
2008
Kristy 'Red' Gillespie
Kellie Salter, Beck Riordan, Nicky Fox, Alannah McLees, Sarah Scott, Alex Scoones, Brodie Hickey, Fiona Hubbard, Vicki Scott, Stacey Hickey, Rebecca Sampson
Defeated Katamatite 37-34
1995
Kristy 'Red' Gillespie
Chantelle McRae, Denise Cusack, Tracey Patullo, Lisa Browning, Peta Trease, Jenny Seiter, Pam McElhinney, Lesley Muckenthaler, Jodie Helliwell

17/Under (Juniors) Premierships

Year
Officials
Players
Result
2012
Matt Healey
Adelle Mende, Ashley Morrson, Ellen Pinnuck, Grace Tyack, Jordyn Sutton, Katie Knight, Kristy Eddy, Laura Crowther, Melanie Way, Michelle van den Goor, Sanne van den Goor, Vanessa Ward
2006
Denise Cusack and Annette Simkin
Sarah Ludington, Rachel Jenkins, Sally Gossens, Emma Sullivan, Brontie Munro, Katelyn Shannon, Justine Simkin, Alex Scoones, Leah Pizzini, Breeanna Shannon, Stephanie Cusack
Defeated Tungamah
1991
Mary Morrison
Karen McLean (Captain), Melanie Knight, Kelly Falla, Louise Tilley, Kristy Howden, Trudy Stevenson, Belinda Dellar, Louise O'Dwyer, Melissa Sullivan, Kristen Howden, Joanne Falla, Renee Morris, Trudy Crothers, Kylie Baker
Defeated Yarroweyah
1990
Faye Cook
Karen McLean, Louise Shannon, Melissa Sullivan, Kelly Falla, Kate Morton, Joanne Falla, Melanie McDonald, Melanie Knight, Louise O'Dwyer, Renee Morris
Defeated Picola 20-18
1975
Glenda Wills, Heather Miles, Kerry Cossens, Vicki Cossens, Margaret Rendell, Veronic Coles, Faye Burkitt
1974
Barbara Sutton
Helen Shannon, Maree Shannon, Carmel Shannon, Leanne Cruikshank, Glenda Wills, Heather Miles, Michelle Davies, Joy Nish
1971
Barbara Sutton, Gail Sargeant, Mavis Wills, Maureen Maskell, Sandra Boase, Bernadette Shannon, Lynette Maskell, Gayle Nish
1968
Annette Nish, Pam Nish, Deidre Richardson, Robyn Rodgers, Marilyn Rodgers, Bev Wills, Rhonda Douglas
1967
1966
Geraldine Mathers, Annette Nish, Lynette Harris, Nola Sargeant, Robyn Rodgers, Alison Giddes, Rhonda Hendy
1964
Lorraine Rodgers, Rosemary Wood, Jeanette Williams, Dianne Geddes, Lynette Harris, Rhonda Hendy, Rhonda Douglas

15/Under (Junior Juniors) Premierships

Year
Officials
Players
Result
2005
Denise Cusack and Deb Hitchcock (Coaches)
Stephanie Cusack, Alex Scoones, Rachel Jenkins, Sally Gossens, Stacey Hickey, Joanna Thorp, Hannah Brown, Rachael Hitchcock, Emma Sullivan, Gemma Cusack
Defeated Blighty 28-24
1992
Rachael Cook (Captain), Trudi Baker, Clare Lade, Tarryn Aumann, Chantelle McRae, Tina Ciccone, Emma Padgett, Lisa Hendy, Leah Nish
Defeated Yarroweyah 21-20
1990
Michelle Kirk (Coach)
Renee Mitchell, Jane Ruddick, Tamara Carr, Marita McLean, Amanda McDonald (Captain), Belinda Dellar, Eveline Collins, Rachael Cook, Katrina Mason, Trudy Stevenson
Deated Picola 13-7
1989
Debra Farrell (Coach)
Karen McLean, Jane Ruddick, Amanda McDonald, Renee Morris, Melanie McDonald, Marita McLean, Melanie Knight, Trudy Stevenson, Kaylene Collins, Alison Parkin, Rachel Simkin
Defeated Picola 19-13
1988
Debra Farrell (Coach)
Donna McCracken, Kate Morton, Louise O'Dwyer, Karen McLean, Renee Morris, Melissa Sullivan, Joanne Falla, Kristy Poole, Belinda Dellar, Melanie McDonald, Trudy Stevenson
Defeated Barooga 20-15
1982
Rhonda Krake (Coach)
Sharon Matthews, Leanne Geddes, Lisa Browning, Kathy Shannon, Kristen Phillips, Caroline Hansen, Sharon Hepworth, Kelli McEwan
1978
Joy Nish (Coach), Glenda Wills (Coach), Marg Mildren (Assistant Coach)
Cheryl Burkitt, Mandy Mildren, Karen Henderson, Narelle Rogers, Shirley Gundrill, Janene Shannon, Mary Shannon

13/Under (Midgets) Premierships

Year
Officals
Players
Result
2002
Denise Cusack (Coach)
Brontie Munro, Rachel Jenkins, Justine Simkin, Stephanie Cusack, Katelyn Shannon, Breanna Shannon, Sarah Ludington, Bradley Cossens, Emma Sullivan
Defeated Strathmerton
1997
Tameeka Hannaford (Coach)
Lisa Muckenthaler, Melissa Gundrill, Stuart Nish, Chantal Gardner, Erin Davy, Brenan Peace, Naomi Sue, Kayla Gardner
Defeated Yarroweyah 10-7
1990
Ann-Marie McLean and Tracey Judd (Coaches)
Rachael Cook (Captain), Katrina Mason, Bianca Mason, Alison Stanyer, Tracy Legge, Clare Lade, Leah Nish, Tina Ciccone, Christine Dellar, Lisa Hendy
Defeated Waaia 15-9
1983
Debbie Browning and Deidre Cossens (Coaches)
Ann-Marie McLean, Kylie Rumbold, Danielle Paul, Corina Rumbold, Theresa Grillo, Nicole Poole, Michelle Ewart, Sharron Harris, Lisa West, Leonie Holmes
Defeated Barooga 14-13
1980
Stacey Rogers (Coach)
Leanne Geddes, Sharon Matthews, Sue Hunter, Kathy Shannon, Kelly McKeown, Caroline Hansen, Sharon Hepworth, Lorette Hendy
Defeated Barooga 13-9

Register To Play Now

bottom of page